A legrosszabbkor árazták be a női focit

2025. július 05. 15:05

Az Európa-bajnokság előtt ismét téma lett, hogy miért keresnek többet a férfiak a nőknél.

2025. július 05. 15:05
null

Nem a legjobb reklámot kapta a szerdán kezdődő női labdarúgó Európa-bajnokság, ugyanis az elmúlt napokban bejárta a nemzetközi és a hazai futballsajtót is a hír, miszerint a hazai rendezésű tornára készülő, a világranglistán 23. svájci válogatott zárt kapus felkészülési mérkőzésen 7–1-es vereséget szenvedett a Luzern U15-ös fiúcsapatától. A helyi sportági szövetségnél ezt az eredményt jobbnak tartották eltitkolni, de az egyik Luzern-játékos kiposztolta a közösségi médiába, így a meccs híréről rövid időn belül az egész világ tudomást szerzett, és nem kevés beszédtémát szolgáltatott.

Ezt is ajánljuk a témában

Legyen az bármilyen sport, mindig nagy médiafigyelmet kap, ha a fiúk a lányok ellen játszanak, mert az emberek kíváncsiak arra, hogy a két nem között mekkora a különbség. A futballban nem ritkát az ilyen edzőmérkőzések, mivel a lányoknak ez egy nagyon jó gyakorlási lehetőség.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

Nekem kétszer is volt ilyenben részem. Úgy 13-14 éves lehetettem, amikor a Vasas korosztályos csapatával a magyar U19-es válogatottal játszottunk. Egy–nullára nyertünk, és ami az eredményen túl megmaradt bennem, hogy mennyire elszántak voltak a lányok, és milyen komolyan vették az edzőmeccset. A következő évben az MTK felnőtt női csapatával is volt szerencsénk játszani, amely emlékeim szerint akkoriban az egyik, ha nem a legerősebb magyar együttes volt. Őket úgy győztük le 3–1-re, hogy mi alapvetően a Vasas második csapatának számítottunk ebben a korosztályban.

Az ilyen meccsek mindkét fél számára tanulságosak lehetnek, pláne akkor, ha valaki nagy tornára készül. A svájci lányok az 1–7-es eredménynek nem tulajdonítottak nagy jelentőséget, viszont a labdarúgást kedvelők rengeteget csámcsogtak rajta. Részben azért is, mert napjaink legnépszerűbbnek tartott női focistája, a 26 éves svájci válogatott Alisha Lehmann tavaly, amikor kedvesével, Douglas Luizzal együtt az olasz Juventusba igazolt, nehezményezte, hogy sokkal kevesebb pénzt keres a párjánál.

Persze, hogy mindenki ugyanannyi fizetést szeretne. Otthon gyakran beszélek erről a témáról Douglasszel, és mindig elmondom neki, hogy ez így nem fair. Ugyanazt a munkát végezzük, mégis százszor többet fizetnek neki, mint nekem”

– fogalmazott Lehmann.

Meg kell jegyezni, még egy topcsapaton belül is nagyon nagy különbségek tudnak kialakulni a fizetések terén: egy világsztár például sokkal több pénzt kap, mint mondjuk egy akadémiáról felkerülő játékos. Arról nem is beszélve, hogy teljesen más bérezésre tarthat igényt egy NB III-as, egy NB I-es vagy egy Premier League-ben szereplő labdarúgó. 

A női foci ugyan egyre népszerűbb, főleg Angliában, de így is óriási a lemaradása a férfi futballal szemben, amely már akkora üzletté nőtte ki magát, hogy a legmagasabb szinten a klubok simán megtehetik, hogy horribilis összegeket kínálnak a játékosaiknak. Persze mindenki addig nyújtózkodik, ameddig a takarója ér.

A futballrajongók látványos cselekre, pazar megoldásokra, hatalmas gólokra és védésekre vágynak. Messiket, Ronaldókat, Yamalokat és Mbappékat akarnak nézni, azt, ahogyan ők varázsolnak a labdával, és ezt az élményt egyelőre nem tudják megkapni a női focistáktól. A válogatottnak szurkolni persze más, de alapvetően nehéz egy olyan együttesnek szorítani, kijárni a meccseire, netán a játékosainak a mezeit megvásárolni, amely játéktudásban nagyjából egy U15-ös fiúcsapat szintjén van.

Olvastam olyan kommentet is, miszerint ha a Luzern U15-ös gárdájának tagjai ennyivel jobbak, akkor nekik is annyi fizetést kellene adni, mint Lehmannéknak. 

Ugyanakkor szerintem hiba lenne a férfi és a női focit összemosni. Lehet, hogy Alisha Lehmann ugyanannyi vagy még akár több munkát tesz bele, mint kedvese, Douglas Luiz, de a férfi futballban sokkal több pénz van, miközben sokkal látványosabb és sokkal népszerűbb is, így valószínűleg soha nem fog, nem tud majd annyi pénzt keresni, mint a szerelme. 

Ez így egy picit olyan, mintha egy NB I-es focista azért panaszkodna, hogy a Premier League-ben sokkal több pénzt keresnek, miközben itthon is ugyanazt a munkát végzik.

Fotó: Fabrice Coffrini/AFP

 

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bagoly-29
2025. július 05. 18:38
folyt. Az evolúciós kiválasztódásnak köszönhetően, jó a nők kézügyessége, figyelemmegosztása, szívósak mint a macskák (bár folyvást "betegeskednek" az alacsony ingerküszöbük miatt), kiváló a monotónia türésük, jó végrehajtók, rossz közösségalkotók s fenntartók, stb, stb. Tehát lenne bőven tevékenységi területük amelyben jeleskedhetnek, de folyvást a férfiakéra ácsingóznak s nem ismerik el, hogy az legtöbbször nem nekik való!. Az EU vezetése is Merkel óta roggyant be, s Ursula bandája viszi csődbe, bontja le! A magyar ellenzéki politikát is nevetségesé tették a Bangó, Széll, Szabó T, Vadai, Dobrev, Kunfalvi, stb díszpéldányok. Természetesen a férfiak közt is rengeteg az evolúciós selejt, de ezeket legalább van kivel lecserélni, mig a női megfelelőek esetében ez azért problémás, mivel a normális nők nem akarnokok s nem gátlástalanok!
bagoly-29
2025. július 05. 18:22 Szerkesztve
Szinte minden téren ez a helyzet, ahol a nők megszeretnék vetni a lábukat! Az oktatás szinvonalaa fehérek lakta országokban a női tanerők túl nagy aránya miatt eset vissza (erélytelenek, szubjektívek, hisztisek s kevés tud értelmesen magyarázni), Jó végrehajtók, de rossz szervezők és vezetők. Mivel kevésbé kreativok a férfiaknál a kutatásban is a második vonalat tudják csak képviselni. Ez több mint félévszázados tapasztalatom ezeken a szakterületeken! Tisztelet a kivételnek, de maradjon az! A probléma az, hogy ami millió éves evolúció alatt kialakult a munkamegosztásban s annak megfelelően a gondolkodásmódban és viselkedésben, azt pár száz év alatt akarják megváltoztatni! Ld. a kvóta nőket a politikában, a vállalat/intézmény vezetésben s lám a sportban is. Az eredményesség mindenkori alapja az, hogy mindenki azt végezze amire a tehetsége, képességei a sikert biztositják számára. Erőszakkal ezt nem lehet elérni! 62 éve vagyok házas s osztom meg a a feladatokat a feleségemmel!
etz-250
2025. július 05. 17:42
Nem a 7:1 a gáz, hanem az első félidei 5:0. Utána láthatólag lazára vették a fiúk, 7:0 után szinte elbohóckodták.
Doktor Doktorovics
2025. július 05. 17:30
Valaki ebben jó, más meg abban. Lehet, hogy strandröplabdaban a női versenyek hoznak sokkal több szponzort. A ritmikus sportgimnasztikaban pedig teljes a nőuralom, skandallum.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!